Wegańska golonka
Składniki:
3 korzenie pietruszki
1 kg mąki pszennej + 2 szklanki wody
paczka kotletów sojowych
ok. 9 małych arkuszy papieru ryżowego
5 kuleczek ziela angielskiego
5 liści laurowych
1/2 małego buraka
sól
sos sojowy
przyprawa do golonki/wieprzowiny
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
cebula
3 ząbki czosnku
3 łyżki oleju
sznurek ;)
Do roboty!
Mąkę mieszamy z wodą, zagniatamy kulkę, odstawiamy. Kotlety gotujemy w osolonej wodzie z połową obranego buraka, chlustem sosu sojowego i łyżeczką przyprawy. Ciasto z mąki i wody wkładamy do sitka, sitko do miski, miskę do kranu. Zagniatamy je pod cienkim strumieniem bieżącej wody. Robimy to do momentu w którym woda w misce będzie przezroczysta (oczywiście co jakiś czas ją odlewamy. :) ), a z mąki wytrąci się sam gluten przypominający w konsystencji glutowatą gąbkę. Nie przejmujcie się, kiedy ciasto podczas zagniatania zacznie się rozpadać. To jeden z etapów przygotowywania seitanu. Zagniatajcie te małe, pływające w misce kawałki, po czasie zlepią się w całość. :)
Ugotowane kotlety odsączamy z wody. Pietruszki obieramy.
Gotowy seitan gotujemy w osolonej wodzie z gałką muszkatołową, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Gotujemy po 20 minut z każdej strony (po 20 minutach seitan odwracamy na druga stronę ;) ). Po ugotowaniu przekrawamy go wzdłuż na 3 części (jak biszkopt na tort). 3 arkusze papieru moczymy w niewielkiej ilości wody, układamy obok siebie tak, żeby delikatnie na siebie zachodziły. Na papierze kładziemy plaster seitanu, układamy 1/3 kotletów i pietruszkową kość. Całość zawijamy, owijając papierem ryżowym. Związujemy sznurkiem. To samo robimy z resztą składników. Golonki smażymy na rozgrzanym tłuszczu, posypane przyprawą, z ząbkami czosnku i grubo pokrojoną cebulą, podlewając sosem sojowym. Smacznego!
Grzyby kroimy (jeśli są bardzo duże), skrapiamy sokiem z cytryny, odstawiamy na 5 minut. Cebulę i ogórka siekamy w kosteczkę. W garnku lub na dużej patelni rozgrzewamy olej. Boczniaki podsmażamy, po czym zalewamy wodą. Dodajemy glony, liście laurowe, ziele angielskie i cebulę. Gotujemy ok. 20 minut, dolewamy ocet, solimy, pieprzymy. Dodajemy ogórka, odkładamy do wystudzenia. Zimne śledzie mieszamy ze śmietaną. Odstawiamy na kilka godzin do "przegryzienia". Smacznego!